رایر تبریدی یا خشک کن هوا یکی از ابزارهای اصلی و حیاتی در صنعت هوای فشرده است. بسیاری از مدیران این صنایع  برای کم کردن هزینه‌های مربوط به رطوبت هوای فشرده از این سیستم‌ استفاده می‎کنند. متن حاضر اطلاعات جامع و کاملی درباره درایر تبریدی برای شما فراهم می‌کند.

درایر تبریدی چیست؟

درایر تبریدی یک نوع درایر پمپ وکیوم است که در فرآیند سردسازی، هوای فشرده شده را به حد استاندارد نقطه شبنم می‌رساند و اینگونه رطوبت آن را حذف می‌کند. خشک کن با این کار از رطوبت و زنگ زدگی خطوط لوله هوای فشرده و ابزارهای پنوماتیکی که به کمپرسور هوا متصل هستند، جلوگیری می‌کند. این ابزار، وسیله‌ای ضروری در انواع کمپرسورهای هوای فشرده، از جمله کمپرسورهای پیستونی و اسکرو است.

لازم به توضیح است، کمپرسور پیستونی که در یخچال فریزر خانگی و دستگاه‌های تهویه هوا استفاده می‌شود؛ وظیفه متراکم کردن هوا را بر عهده دارد. مقایسه کمپرسور اسکرو و پیستونی بر اساس حجم هوای مورد نیاز دستگاه صورت می‌گیرد و معمولا در صورتی که نیاز به روشن بودن دائمی کمپرسور نباشد از مدل پیستونی استفاده می‌شود. در حالی که مدل اسکرو صدا و استهلاک کمتری دارد و توانایی تولید فشار در آن‌ کمتر است.

عملکرد درایر تبریدی

در درایر، هوای فشرده مرطوب ابتدا به یک مبدل حرارتی وارد می‌شود؛ سپس هوای گرم وارد شده به‌خاطر مجاورت با هوای سردی که قرار است از آن خارج شود، خنک می‌گردد. آنگاه هوا وارد اپراتور شده و دمای آن پایین می‌آید. با سرد شدن هوا، بخار مایع شده و از سیستم خارج می‌شود. وقتی هوای خشک از مبدل حرارتی عبور کرد؛ این بار در اثر نزدیکی با هوای گرم، دمای آن بالا می‌رود و در دمای نرمال از درایر خارج می‌شود.

اجزای درایر تبریدی

با توجه به روند کار درایر تبریدی، این دستگاه شامل اجزای زیر می‌شود: کمپرسور درایر تبریدی، کندانسور، مبدل گرمایی، رسیور، لوله مویی و شیر گازی مبدل گرمایی.

یکی از عواملی که بر اهمیت این ابزار پرکاربرد می‌افزاید؛ استفاده از گازهای فریونی است. مطابق با قوانین بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست و لایه ازون لازم است از گازهای دوست‌دار محیط زیست استفاده شود که این گاز هم از آن جمله است. شرکت‌های معتبر بین‌المللی و داخلی در راستای مسئولیت اجتماعی خود، این نکته را رعایت می‌کنند.

همچنین درایر بخاطر نقش خشک کننده‌ای که دارد، رطوبت هوا را می‌گیرد؛ اما باقی ناخالصی‌ها بر جای می‌مانند و ممکن است، هنگام ورود ماشین‌آلات حساس در کار آن‌ها اختلال ایجاد کنند. در همین راستا متخصصین همواره توصیه می‌کنند که هنگام استفاده از درایر از میکرو فیلتر نیز استفاده شود.

ویژگی های درایر تبریدی 

درایر تبریدی علاوه بر عملکرد ساده‌ای که دارد، مانع ایجاد رسوب در لوله‌ها و شیرآلات پنوماتیکی می‌شود. همچنین باید همواره در ساخت مبدل درایر از مواد ضد خوردگی استفاده شود. به همین علت در صنعت پنوماتیک مبحث کیفیت هوای فشرده‌‌ای که در خط تولید استفاده می‌شود، اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورت وجود رطوبت در سیستم هوای فشرده، هزینه‌های تعمیرات قطعات و تجهیزات پنوماتیکی، بسیار بالا بوده و مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند.

لازم به یادآوری است که میزان رطوبت به شدت تحت تاثیر پارامتر دما است و هر چقدر دما بالاتر باشد، مقدار رطوبت هوا نیز بیشتر خواهد بود. اگر هوای فشرده خنک باشد نیز رطوبت بیشتر شده و آسیب‌های فراوانی به تجهیزات وارد می‌کند. درایر هوا باعث بالا بردن طول عمر باقی اجزا می‌شود و در نتیجه دستگاهی به صرفه است.

امکانات درایر تبریدی

از دیگر مزایای درایر کمپرسور، عدم نیاز به فضای زیاد برای نصب است؛ تنها می‌توان کمپرسور را کمی جابه‌جا کرد و دستگاه را در مقابل آن قرار داد. یکی از عواملی که این دستگاه را وسیله‌ای پرکاربرد و مقرون به صرفه می‌کند، امکان استفاده مجدد از رطوبت خارج شده از آن است. تنها کافی است یک صافی روی شیر برقی خروج نصب کرده و سپس از آب به‌دست آمده برای مصارف صنعتی بهره گرفت.

با توجه به امکانات متعدد درایر، متقاضیان همواره باید وضعیت آب و هوا و منطقه جغرافیایی مورد استفاده آن را مدنظر قرار دهند. اگر درایر کوچکتر از اندازه مورد نیاز باشد، دستگاه بیش از اندازه گرم شده و راندمان آن پایین می‌آید. برای همین سایز رطوبت‌گیر دارای اهمیت است.

انواع درایر تبریدی

درایر کمپرسور هوا در نقش رطوبت گیر پمپ باد به صورت کلی به دو نوع تقسیم می‌شود:

  1. درایر چرخشی: این مدل متداول‌ترین نوع درایر تبریدی است که بخاطر کارایی بالا و قیمت پایین مورد استقبال فراوان صنعتگران است.
  2. درایر غیرچرخشی: ویژگی بارز این ابزار قابلیت تنظیم میزان سردکنندگی بر اساس هوای مورد مصرف است که در صرفه‌جویی مصرف انرژی نقش عمده‌ای دارد. قیمت این مدل نسبت به نوع چرخشی آن اندکی بیشتر است.

کاربرد درایر تبریدی

عمده‌ترین کاربرد درایر تبریدی کوچک در یخچال‌ها است؛ اما در مجموع در کلیه مکان‌هایی که از کمپرسور هوا برای تهویه هوا استفاده می‌کنند نیز مصرف دارد. همچنین در کارخانه‌های مواد غذایی و یا سردخانه‌ها رطوبت موجب فاسد شدن میوه‌ها، غذاها و مواد خوراکی می‌شود و به همین دلیل استفاده از این دستگاه در این مکان‌ها ضرورت دارد.

از جمله موارد استفاده از خشک کن هوا در کارخانه‌های صنعتی، تولید فلز یا کارخانه‌های دستگاه‌های فلزی نیز هست. درایر تبریدی با فشرده کردن هوا از طریق پمپ وکیوم آلاینده‌ها را تغلیظ می‌کند. پمپ باد که در کمپرسور پیستونی عمل متراکم کردن هوا را انجام می‌دهد به صورت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای موجود است.

نکات لازم برای خرید درایر تبریدی در بازار

هنگام خریدخشک کن هوا با مطالعه کاتالوگ محصول از میزان فشار و هوای مصرفی دستگاه آگاه شوید تا کمپرسور مناسبی برای تامین هوای مصرفی دستگاهتان تهیه کنید. قیمت درایر تبریدی به ظرفیت و مدل دستگاه بستگی دارد و همچنین مهم است که از قطعات استاندارد و باکیفیت در این ابزار استفاده شود. به یاد داشته باشید که ظرفیت درایر تبریدی کمپرسور همواره باید با ظرفیت کمپرسور متناسب باشد.