اسکرو روتاری از بین انواع مختلف کمپرسورهای هوای موجود در بازار، معمولا از نظر طراحی ساده و نگهداری آن‌ها در طی کارکرد بسیار آسان است. نکته مهمی که وجود دارد این است که نگهداری کمپرسورهای هوای اسکرو روتاری بسیار اهمیت دارد و تاثیر مستقیم و زیادی در افزایش طول عمر دستگاه دارد. به عبارتی در کاربردهای مختلف از صنایع بزرگ گرفته تا مصارف روزمره شخصی، هنگامی که به خوبی از دستگاه مراقبت شود؛ کمپرسور اسکرو هزاران ساعت عملکرد بی‌نظیر را فراهم می‌کند.

چرا نگهداری منظم کمپرسور اسکرو مهم است؟

مدل‌های اسکرو روتاری مانند سایر کمپرسورها، نیاز به نگهداری دوره‌ای دارند. به لطف سادگی اجزای داخلی، مراقبت در اکثر کمپرسورهای روتاری هوا نسبتا آسان است. تا زمانی که یک برنامه نگهداری مناسب از کمپرسور اسکرو روتاری داشته باشید، به احتمال زیاد سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید و با کمترین هزینه به کار خود ادامه دهید. در ادامه با مزایای مراقبت دستگاه به صورت موردی و کامل آشنا خواهید شد.

۱٫ صرفه جویی در وقت و هزینه

هنگامی که یک برنامه نگهداری منظم از کمپرسور اسکرو روتاری داشته باشی؛ خطر خرابی در سیستم را در زمان‌های غیرمنتظره کاهش می‌دهید. مشکلات احتمالی را با انجام بررسی‌های روزمره و در لحظه می‌توانید تشخیص دهید؛ قبل از این که باعث از کار افتادن کمپرسور شود و به موارد جدی‌تری برسد

هرچه زودتر مشکلی را شناسایی کنید، راحت‌تر و کم هزینه‌تر می‌توان آن را اصلاح کرد. در بسیاری از موارد، مشکلی که در اوایل تشخیص داده می‌شود؛ در مدت چند دقیقه و با کمترین هزینه صرف شده، قابل اصلاح است.
نگهداری کمپرسور اسکرو به صورت روتین در طولانی مدت باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. خرابی سیستم در هر صنعتی، پرهزینه و زمان‌بر است. توجه داشته باشید، زمانی که یک کمپرسور خراب شده و کارایی ندارد؛ بهره‌وری مختل می‌شود. حتی فقط چند ساعت از کار افتادن کمپرسور می‌تواند منجر به خسارات مختلف شود. با نگهداری منظم کمپرسور هوا، خطر از کار افتادن دستگاه‌ها و به وجود آمدن خسارت‌ها را کاهش می‌دهید.

۲٫ جلوگیری از تعمیرات اضطراری

یکی از بزرگ‌ترین خطرات برنامه نامنظم نگهداری کمپرسور هوا، احتمال نیاز به تعمیرات اضطراری، ناگهانی و غیرمنتظره است. اگر فقط گاه به گاه و نامنظم کمپرسور خود را بازرسی می‌کنید و چگونگی عملکرد داخل آن را ردیابی نمی‌کنید؛ حتی اگر کمپرسور در ظاهر خوب به نظر برسد، اگر در طی چند سال گذشته خریداری شده باشد، امکان این که قطعات داخلی آن از کارکرد طبیعی خارج شده باشند، زیاد خواهد بود.

در برخی مواقع، قطعات داخلی دچار خوردگی می‌شوند؛ اما همچنان تاثیر زیادی در عملکرد کمپرسور اسکرو روتاری ندارند. اگر فقط بازرسی‌ها را بر اساس عملکرد ظاهری و به صورت نامنظم انجام دهید، باز هم ممکن است که مشکلات داخلی وجود داشته باشند. در بدترین حالت، کمپرسور شما ممکن است به دلایلی که ممکن است تشخیص آن دشوار باشد؛ کار خود را متوقف کند. در نتیجه تشخیص آن، وقت گیرتر و پرهزینه‌تر می‌شود. با نگهداری مداوم و دوره‌ای، می‌توانید مسائل را به موقع و زود مشخص کنید و تقریبا در کمترین زمان، برطرف کنید.

۳٫ بهبود دوام کمپرسور اسکرو روتاری

وقتی برای کمپرسور هوای اسکرو روتاری خود برنامه نگهداری منظمی داشته باشید، می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید. با گذشت سال‌هایی که از دستگاه استفاده می‌کنید؛ در نهایت با بازرسی منظم از آن، بازده بهتری را برای سرمایه‌گذاری اولیه خود به دست خواهید آورد. مانند هر دستگاه موتوری دیگر، یک کمپرسور هوا نیز در صورت مناسب بودن شرایط و بازرسی منظم و مطابق با یک برنامه دقیق، بیشتر عمر می‌کند.
نگهداری روتین همچنین می‌تواند به شما در تبدیل سرمایه‌گذاری اولیه خود به بازده قابل قبول کمک کند. اگر زمان آن فرا رسیده باشد که سرانجام کمپرسور اسکرو روتاری را با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید، دستگاه قدیمی احتمالا به اندازه کافی بازگشت سرمایه داشته است و ضرری متوجه شما نمی‌شود.