گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی به زبان ساده ابزاری است که به منظور انتقال و افزایش قدرت ، جهت تنظیم قدرت مورد نیاز دستگاه های صنعتی از طریق کاهش یا افزایش نیروی گشتاور موتور مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش سرعت ، گشتاور کاهش می یابد و با کاهش سرعت ، گشتاور افزایش می یابد. همچنین به منظور تغییر جهت دوران نیز می توان از آن استفاده نمود.

به عبارت دیگر مأموریت گیربکس صنعتی، گرفتن قدرت از منبع آن ( الکتروموتور ) و انتقال این قدرت به میزان مورد نیاز به مصرف کننده قدرت است.

انواع گیربکس صنعتی برای مصارف متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله در صنایع دفاعی ، غذایی ، شیمیایی ، مس ، فولاد ، سیمان ، نفت ، گاز ، پتروشیمی ، کاشی و سرامیک و …… همچنین در آسانسورها ، جرثقیل ، قرقره ها ، اهرم ها ،‌چرخ دنده ها و ………….. مورد استفاده قرار می گیرند .

اجزای گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله ی آن می توان به چرخ دنده ها اشاره کرد که اصلی ترین جز آن به حساب می آیند . به طور کلی هر گیربکس صنعتی شامل اجزای زیر می باشد :

چرخ دنده ها

پوسته گیربکس که چرخ دنده ها را در خود جای می دهد و معمولا از جنس چدن است.
شافت ورودی و خروجی که از جنس فولاد است ، یاتاقان ها که برای تحمل شافت ها مورد استفاده قرار می گیرند.
کاسه نمد که وظیفه ی نگه داری روغن و محافظت از یاتاقان در برابر عوامل خارجی را به عهده دارد.
درپوش کنترل روغن

انواع گیربکس صنعتی

از انواع گیربکس صنعتی می توان به گیربکس حلزونی ، گیربکس خورشیدی ، گیربکس شافت مستقیم ، گیربکس مرکب ، گیربکس کرانویل پینیون ، گیربکس آویز و گیربکس رپ اشاره کرد که بسته به نوع کارایی، هرکدام در مصارف خاص خود کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند .
شرکت های مختلفی در جهان اقدام به تولید گیربکس های صنعتی کرده اند که از جمله آن ها می توان به گیربکس ایلماز ساخت کشور ترکیه اشاره نمود.